Léčba akné

Léčba akné

Akné není jen kosmetický problém, který vás trápí při každém pohledu do zrcadla a znervózňuje vždy, když máte někam jít bez make-upu. Akné a jeho léčba patří mezi nejčastější kožní onemocnění vůbec. Proč se jeho výskyt natolik rozšířil, je otázkou mnoho faktorů. Co na akné pomáhá a jak se ho zbavit?

Související zákroky

Chemický peeling je rychlé, účinné a neinvazivní ošetření s velkým počtem využití. Peelingová směs je složena ze speciálních přípravků, jako jsou antioxidační komplexy a kyseliny.

V poslední době mají laserová ošetření v estetické medicíně a dermatologii mnoho možností využití.

Toto ošetření, které pracovním názvem nazýváme dermapen, je nejúčinnější ošetření při léčbě jizviček a při regeneraci pleti.

Podrobnosti

Trápí vás akné?

Když se mluví o akné, myslí se pod ním zánětlivé onemocnění mazové žlázy s chloupkem. Odborně se nazývá jako pilosebaceózní jednotka. Mazové žlázy jsou velmi důležité, protože zajišťují promaštění kůže. Problém nastává tehdy, když se v nich začne tvořit příliš mazu a zanítí se, což se následně projevuje vznikem akné, které tak dobře znáte.

Akné je typické pro pubertální věk, ale nezřídka postihuje už i malé děti a dospělé. Největším problémem je, když se léčba akné odsouvá. Zejména rodiče dospívajících si myslí, že je to normální a vyrážky se časem ztratí. Tak se pacienti dostávají k dermatologovi už pozdě, když je léčba náročnější. Pamatujte si, jakýkoliv projev akné je znakem toho, že něco nefunguje. Proto byste se tímto problémem měli zabývat. Bez ohledu na věk a pohlaví. Léčba akné by měla začít již při objevení prvních příznaků, ke kterým patří černé a bílé tečky, tzv. otevřené a zavřené komedony.

Jde o místa na těle, která mají největší počet mazových žláz. Na tváři je to zejména čelo, nos a brada, tzv. T-zóna. Ženy velmi dobře vědí, že s těmito místy je nejvíce práce při udržování denního make-upu. A mohou za to právě mazové žlázy.

Vznik akné je podmíněn zvýšenou produkcí kožního mazu a také změnou jeho konzistence – dysseborea. Když je mazu více a zároveň je hustší, a proto má problém dostat se ven, kožní vlasový váček se ucpe. Nejen nadměrným mazem, ale i odumřelými kožními buňkami. Takový uzavřený prostor vytváří ideální podmínky pro množení bakterií, což vede k zánětům a projevům akné.

Léčba akné je založena na snížení produkci mazu, urychlení obnovy buněk, odstranění bakteriální infekce a zánětu. Správně zvolená dermatokosmetika může být výborným doplňkem v léčbě akné.

Jednou ze základních chyb léčby akné je používání příliš vysušujících a agresivních produktů. Akné je sice dobré „vysušit“, ale ne doslovně. Jak jsme zmínili výše, kožní maz existuje proto, aby promastil kůži. A pokud je nadměrně suchá po použití vysušujících produktů, i produkce mazu se zvýší. Co je přesný opak toho, čeho potřebujete dosáhnout.

Zcela prvním krokem je pravidelné čištění pleti. Správným čištěním můžete odstranit viditelné černé nebo bílé tečky, a tím předejít tvorbě zanícených pupínků. Velmi vhodné je alespoň jednou za měsíc absolvovat odborné čištění pleti, avšak nesmíte zapomínat na každodenní čištění pleti ráno a večer.

„Jednou ze základních chyb léčby akné je používání příliš vysušujících a agresivních produktů. Akné je sice dobré 'vysušit', ale ne doslovně. “

Zcela nevhodné je neodborné vytlačování akné. Pokud to neumíte, snadno zatlačíte maz ještě hlouběji. A i když si myslíte, že jste si pomohli a infikovaný obsah vytlačili, nemusí to být docela pravda a akné se místo jednoho týdne bude léčit i dva. Kromě toho, při vytlačování se uvolní všechny bakterie a maz, které byly ukryty ve vašem akné, a ty vedou k zánětu okolní tkáně, což opět prodlužuje léčbu.

Jelikož akné je častou příčinou sníženého sebevědomí a pocitů méněcennosti, mnoho pacientů hledá kromě léčby způsob, jak akné překrýt, aby bylo co nejméně viditelné. Často tak sáhnou po těžkých make-upech, které stav pleti zhorší, protože póry ještě více ucpou. V případě, že si přejete zakrýt nedokonalosti pleti, vyrážky a zanícené fleky, raději volte lehčí krycí produkt s obsahem účinných. Takové produkty nejenže pomohou překrýt, co je třeba, ale zároveň pomáhají akné léčit.

Jelikož akné patří do rukou kožního lékaře, neměli byste jeho návštěvu odkládat. Pouze lékař vám může předepsat léčbu, která se zaměří na váš problém. K lokální léčbě akné nejčastěji předepisují produkty obsahující retinoidy (adapalen, isotretinoin, tretinoin), kyselinu azaleovou a benzoylperoxid. Nejlépe fungují, pokud se nanášejí na vyčištěnou a suchou pleť. První výsledky jsou viditelné přibližně za 4 – 6 týdnů. Důležité je být trpělivý a léčbu akné nepřerušovat. Vedlejším efektem takové terapie může být zvýšená dráždivost a přechodná suchost pleti. Tu lze zmírnit použitím krému, který neucpává póry.

U většiny forem akné postačuje lokální léčba. Pro závažnější případy existuje i celková léčba antibiotiky. Tabletky však nejsou vhodné pro těhotné ženy nebo pacienty s onemocněními jater a ledvin. Nejlépe působí tetracyklinová antibiotika a retinoidy, mezi které patří isotretinoin.

Některým ženám, které mají zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů, se předepisuje i hormonální antikoncepce, která tento problém reguluje.

Doba užívání antibiotik a hormonální léčby se liší, nejčastěji je to od 3 do 12 měsíců.

Ceník

Konzultace akné + sestavení léčebného plánu 1.300 Kč

Ukázky výsledků

V létě se jakékoliv pleťové zákroky nedoporučují, nicméně akné, vyrážky apod. to ani v těchto měsících bohužel nevzdávají. Naše pacientky jsou ale důkazem, že pokud vás má na starost zkušený lékař, výsledky se dostaví již během 2 dnů a nemusíte svou pleť skrývat celé léto. Fotky jsou bez jakýchkoliv úprav.

Dotaz/nezávazná objednávka

Mám zájem o...
Termín pro objednání
Preferovaná denní doba
Preferovaný den v týdnu
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Názory našich klientů

Oddělení dermatologie

Dermatologie, neboli kožní lékařství je obor medicíny, zabývající se léčbou kůže a jejích derivátů, např. vlasů a nehtů.

Doplňující informace

Co je to akné a jak se léčí?

Co je to akné a jak se léčí?

Acne vulgaris neboli akné je nejčastější kožní onemocnění s chronickým průběhem, se kterým se potýkají především mladí lidé v pubertě. Nejméně jednou v životě postihne téměř každého z nás. Dochází při něm k zánětlivému postižení vlasových folikul a mazových žláz.