Odstranění pocení

Odstranění pocení

Rozlučte se s mokrými dlaněmi a propoceným oblečením. Užívejte si každý pracovní i volný den v suchu.

Související zákroky

botulotoxinem se pojí mnoho předsudků, nicméně pokud je lékař v jeho aplikaci zkušený, stává se skutečným zázrakem medicíny.

Podrobnosti

Co je pocení?

Pocení je přirozený proces, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Jeho hlavní úlohou je termoregulace. Pocením se naše tělo zbavuje tepla, které v něm neustále vzniká (dokonce, i když jsme v klidu anebo spíme), ať už při práci svalů nebo při metabolických procesech. Má svoji úlohu při vylučování škodlivých a toxických látek. Pot působí také jako ochranný filtr proti UV záření.

Proces pocení je zajišťován potními žlázami, které se nacházejí ve škáře (dermis). Aktivitu potních žláz řídí a kontroluje autonomní nervový systém. Průměrně má každý z nás 3 - 4 milióny potních žláz. Nacházejí se na celém těle s výjimkou rtů, prsních bradavek a vnějších pohlavních orgánů. Z anatomického hlediska žlázy dělíme na malé (ekrinní) a velké (apokrinní). Liší se svojí velikostí, počtem, rozmístěním na těle, složením potu, který produkují, i reakcí na rozdílné podněty.

Samotný pot je v podstatě bez vůně či zápachu. Skládá se z 99 % z vody a rozpuštěných pevných látek – nejvíce chlorid sodný, močovina, kyselina močová, kyselina mléčná (má baktericidní účinky), mastné kyseliny, některé aminokyseliny, kreatinin. Pot má kyselou reakci. Nepříjemný pach potu vzniká až tehdy, když bakterie na pokožce a chloupcích začnou rozkládat bílkoviny a mastné kyseliny obsažené v potu z velkých žláz. Teplo a vlhko v podpaží je ideálním prostředím pro množení bakterií.

Denně tělo vytvoří 0,5-1 litr potu. Množství potu závisí na vnější teplotě a klimatickém pásmu, na produkci tepla v organismu, fyzické námaze a na psychickém vzrušení.

Významným faktorem, který ovlivňuje pocení, je vlhkost vzduchu. Pokud je vlhkost vysoká, vzduch je téměř saturovaný vodou a nedokáže přijímat další tekutiny z organismu. Proto vlhké horko snášíme hůře - pot se neodpařuje a neochlazuje organismus tak efektivně, jako v případě suchého tepla.

Pocení je často odpovědí na náš emocionální stav. Když se připravujeme na něco důležitého, když jsme nervózní, zvyšuje se nervová aktivita, která má vliv na potní žlázy, především na ty na dlaních a v podpaží.

Emocionální pocení a pocení z tepla či fyzické námahy se liší dobou, kterou tělo potřebuje na to, aby se opravdu zpotilo. V případě pocení z tepla často chvíli trvá než se začneme skutečně potit, zatímco v případě emocionálního pocení máme podpaží a dlaně úplně mokré během několika sekund. Navíc, pot vznikající při emocionálním pocení zpravidla obsahuje více látek, které rozkládají bakterie, a proto je jeho pach výraznější.

Pocení může být i signálem, že s naším tělem není všechno v pořádku. Nadměrné pocení, které není důsledkem zvýšené fyzické námahy nebo silného emocionálního stresu, se nazývá hyperhidróza nebo diaforéza.

Nadměrné pocení se vyskytuje s prevalencí 3-4% osob, a protože může být příznakem závažného onemocnění, není vhodné tento příznak podceňovat. Všechny formy hyperhidrózy přinášejí svým nositelům významné psychosociální obtíže a tělesnou nepohodu.

Nadměrné pocení se vyskytuje ve dvou formách: hyperhidróza generalizovaná, která je méně častá, a častější lokalizované formy postihující obvykle axilu (oblast podpaždí), dlaně a plosky nohou.

Další dělení je na hyperhidrózu primární a sekundární. Primární hyperhidróza je porucha neznámé příčiny, nejspíše se jedná o vrozené dispozice. Nemoc může být přítomna již v dětství a přetrvávat po celý život, častěji začíná u mladých dospělých. Spouštěcím faktorem jsou nejčastěji emoce, a proto jedním z názvů primární hyperhidrózy je emocionální hyperhidróza.

Sekundární hyperhidróza bývá příznakem jiného onemocnění. Doprovází řadu chorobných stavů jako jsou endokrinní nemoci ( poruchy hormonálních regulací), typicky menopauza nebo zvýšená činnost štítné žlázy, hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi) u cukrovky, nádorová onemocnění, např. feochromocytom, Hodgkinova nemoc, karcinoid a jiné malignity, neurologické nemoci (syndrom karpálního tunelu), míšní léze, kdy postižení může být i jednostranné.

V případě hyperhydrosis a pátrání po příčině by měl lékař zhodnotit hmotnost pacienta a její případné kolísaní, hodnoty krevního tlaku, tepové frekvence a jejích změn. Důležitý je údaj o teplotě těla a o jejím denním průběhu, reakci na léky, případně informace o nově užívaných lecích. Je nutné všímat si kožních změn (vyrážky u systémových onemocnění, flushe - karcinoid, nápadné bledosti – feochromocytom s nadprodukcí adrenalinu, vlhká pokožka při thyreotoxikoze, erythema nodosum). Opomíjené bývá vyšetření uzlin ve všech predilekčních lokalizacích. Nutné je vyloučení zánětlivého onemocnění v oblasti hlavy a krku, tedy i zubů, poslech plic, vyloučení zánětu v gynekologické či urologické oblasti.

Cílem léčby hyperhidrózy je snížit produkci potu na úroveň přijatelnou pro pacienta. Léčebné možnosti jsou konzervativní nebo chirurgické.

  Běžná cena Pro stálé klienty
Glabela 4.620 Kč 3.700 Kč
Glabela + čelo 8.250 Kč 6.600 Kč
Čelo 4.620 Kč 3.700 Kč
Oči 3.900 Kč 3.120 Kč
Oči + glabela + čelo 12.120 Kč 9.700 Kč
Centrální obličej – okolí úst 2.400 Kč 1.920 Kč
Koutky úst 2.400 Kč 1.920 Kč
Nad horním rtem 2.400 Kč 1.920 Kč
Brada 2.880 Kč 2.300 Kč
Platysma 2 880 Kč 2 300 Kč
Podpaží – odstranění pocení 18.000 Kč 14.400 Kč

Dotaz/nezávazná objednávka

Mám zájem o...
Termín pro objednání
Preferovaná denní doba
Preferovaný den v týdnu
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Názory našich klientů

Oddělení estetické medicíny

specialistka v oboru estetické medicíny

Estetická medicína je dynamicky se rozvíjející lékařský obor, který dokáže řešit celé spektrum záležitostí. Mnoho lidí si pod tímto pojmem představí nulovou mimiku a kačeří rty, což je ale nesmírná škoda, jelikož v estetické medicíně se často řeší i obličejové asymetrie po obrně či nehodě a s pomocí speciálních procedur se dají vyřešit některé neurologické problémy či migrény. Vše záleží jen na tom, do čích rukou se svěříte.

U nás v Genesys Medical Vám nabídneme jen tu nejlepší péči, nejkvalitnější materiály a nejmodernější techniky, kvůli kterým naši lékaři jezdí za kongresy po celém světě a hledají jen to nejlepší. Naše paní doktorka vždy každý problém řeší komplexně, s maximální profesionalitou a hlavně s láskou jak k pacientovi, tak k medicíně samotné.