Botulotoxin

„Zázrak medicíny.”
Aplikace botulotoxinu

botulotoxinem se pojí mnoho předsudků, nicméně pokud je lékař v jeho aplikaci zkušený, stává se skutečným zázrakem medicíny. Botulotoxin působí na takové bázi, že léčí hyperaktivitu svalu, který způsobuje nadměrný zlom kůže, čímž vznikne dobře známá vráska. Botulotoxin tedy nezpůsobí nulovou mimiku, pouze sval zklidní natolik, aby k nadměrnému zlomu kůže nedošlo. Paní primářka Synková je maximální odbornicí na práci s touto molekulou, a tak Vás pomocí něj dokáže zbavit vrásek, odstranit nepříjemné pocení, anebo dokonce sužující migrény.

Vyhlazení vrásek

Botulotoxin se aplikuje jemnými vpichy do mimických svalů. Nejčastěji se jedná o oblast kolem očí, mezi obočím a o čelo. Botulotoxin funguje na takovém principu, že v místě aplikace zablokuje nervový přenos a sval se přestane smršťovat. Pleť se vypne a vrásky se vyhladí. Ošetření trvá pouze několik minut a první účinky poznáte po dvou až pěti dnech.

Optimální efekt se následně dostaví za přibližně čtrnáct dní. Po aplikaci může být pokožka mírně zarudlá a oteklá, ale do pár hodin tento jev zmizí. Bezprostředně po zákroku by pacient neměl předklánět hlavu a lehat si. Zhruba dva dny po aplikaci, by se měl vyhýbat přímému slunci, soláriu, sauně a intenzivnímu sportu. Jinak zákrok pacienta nijak neomezí a může se k běžným činnostem vrátit hned.

Botulotoxin působí 3 až 6 měsíců, poté se svalová funkce postupně obnovuje a zákrok se musí opakovat. Intervaly mezi aplikacemi se postupně prodlužují a po delší nečinnosti svalu si také pacient odvykne nežádoucí mimice – např. krčení čela, díky kterému může na okolí působit zamračeným dojmem. Při opakované aplikaci se efekt prodlužuje.

Odstranění nadměrného pocení

Nadměrné pocení, neboli zvýšená tvorba potu, je velmi nepříjemná pro každého z nás. Nejčastěji postihované oblasti jsou podpaží, dlaně a plosky nohou. V případě kdy nestačí běžné deodoranty či antiperspiranty, je velmi účinným řešením právě aplikace botulotoxinu do problematické oblasti. Jedná se o aplikaci pomocí tenkých injekčních jehliček, která spočívá v zablokování převodu nervového vzruchu k potní žláze, a tím nedochází k uvolňování potu.

Zákrok je téměř bezbolestný a po aplikaci dochází k výraznému omezení až vymizení tvorby potu. Efekt trvá zhruba 9-12 měsíců i déle. Při opakované aplikaci se efekt prodlužuje.

Často kladené dotazy

Co Vás čeká?

Přibližně půl hodinové ošetření, během kterého Vám paní primářka injekčně vpraví botulotoxin do potřebných míst. Zákrok probíhá bez anestezie, jelikož je během něj důležitá mimika.

Vyhlazení vrásek na čele, úprava obličeje po mozkové obrně, nebo zbavení Vás migrén, eliminace pocení v podpaží i na dlaních.

Není třeba žádné speciální přípravy.

Po dobu 4-7 hodin musí být hlava ve svislé poloze - nesmíte se tedy vůbec předklánět. Můžete cítit mírný tlak v ošetřované oblasti či mít pocit „padajícího obočí’’, to je naprosto normální, botulotoxin pouze začíná působit a je to čistě váš subjektivní pocit, ničeho se tedy nebojte.

Plný účinek botulotoxinu nastoupí až zhruba za 4 dny.

Cena se odvíjí od množství botulotoxinu, který paní primářka v dané oblasti použije. Začíná na 2 000,- Kč při zákroku v oblasti koutků úst a šplhá postupně až k 15 000,- Kč za odstranění pocení.

Na odstranění vrásek není nikdy špatný čas. Oproti tomu odstranění pocení se doporučuje podstoupit před nástupem léta.

U velmi propadlých vrásek se botulotoxin kombinuje s kyselinou hyaluronovou.

Ceník

  Běžná cena Pro stálé klienty
Glabela 4.620 Kč 3.700 Kč
Glabela + čelo 8.250 Kč 6.600 Kč
Čelo 4.620 Kč 3.700 Kč
Oči 3.900 Kč 3.120 Kč
Oči + glabela + čelo 12.120 Kč 9.700 Kč
Centrální obličej – okolí úst 2.400 Kč 1.920 Kč
Koutky úst 2.400 Kč 1.920 Kč
Nad horním rtem 2.400 Kč 1.920 Kč
Brada 2.880 Kč 2.300 Kč
Platysma 2 880 Kč 2 300 Kč
Podpaží – odstranění pocení 18.000 Kč 14.400 Kč

Botulotoxin

S botulotoxinem se spojuje mnoho předsudků - je to pochopitelné, podobně jako při všem, kde se místo faktů dává přednost domněnkám vyplývajících z nedostatečných informací případně z naprosté neznalosti a nevědomosti.

Lidé se nejednou botulotoxinu obávají zejména proto, že jde o známou a velmi účinnou látku v přírodě produkovanou bakteriemi, která působí na nervovou soustavu a v případě náhodného požití nebo laické nevědomé aplikaci může být nebezpečný.

V rukou profesionálního odborníka se však tato silná vlastnost botulotoxinu dá cíleně a konstruktivně použít.

Právě díky tomu, že botulotoxin dokáže paralyzovat nervy, se dá tato látka využít cíleným lokálním zákrokem na znehybnění mimických svalů, čímž dokáže vyhlazovat vrásky. Využívá se však i při závažnějších problémech - například při léčbě motorických poruch, po těžkých úrazech mozku, cévní příhodě, při mozkové obrně, při chronické migréně atd.

V rukou odborníků se dá botulotoxin považovat za jakýsi zázrak medicíny s důrazem na bezpečnost a přirozenost.

V nesprávných rukou, či při "náhodném" zahrávání si s jeho silou může dojít snadno k nechtěným účinkům. Avšak v rukou profesionálů, kteří vědí, co dělají, nám mohou účinky tohoto revolučního objevu poskytovat obrovské množství prakticky využitelné energie - na níž je postavena dnešní společnost.

Historie a současnost botulotoxinu

Historie botulotoxinu se datuje od roku 1817, kdy první klinické příznaky intoxikace popsal soudní lékař Justin Christian Kerner, který se poprvé setkal s otravou botulotoxinem. Ve své sbírce podrobně hovořil o smrti sedláka, který se otrávil po požití nedostatečně upravené klobásy a u kterého se projevily symptomy jako např. progresivní svalová paralýza (šířící se svalové ochrnutí). Dr. Kerner jako první použil výraz botulismus - otrava klobáskovým jedem.

Clostridium botulinum

V roce 1895 belgický profesor Emile Pierre Marie von Emergent poprvé izoloval bakterii Clostridium botulinum, jejíž projevy zjistil u pacientů, u kterých se projevily symptomy botulismu po konzumaci syrové kontaminované šunky. V roce 1910 byl izolován toxin Typu B a o několik let později Typu A.

VernBrooks v roce 1953 aplikoval injekčně toxin do spastických svalů (svalů v křeči) a všiml si jejich blokády na nervo-svalovém zakončení s následnou paralýzou v okolí aplikace.

Obr. 1 Baktéria - Clostridiumbotulinum
Obr. 1 Baktéria - Clostridiumbotulinum

 První klinické testy u lidí se uskutečnily v roce 1978 a v roce 1990 kanadská oftalmoložka Jean Carruthers pozorovala vedlejší účinky při terapii ochabnutí očního víčka injekcemi botulotoxinu A a zpozorovala vedlejší kosmetický účinek. Její manžel, dermatolog AlastairCarruthers tyto poznatky využil využil v praxi.

Objev terapeutického využití botulotoxinu se považuje za zásadní průlom v léčbě, v té době nevyléčitelných nebo jen velmi těžko vyléčitelná onemocnění. Od té doby se využití botulotoxinu rozšířilo do různých oblastí medicíny a díky tomu, že na svaly působí uvolňující se uplatňuje zejména v oftalmologii, neurologii, urologii, dermatologii a zubní chirurgii.

Bakterie Clostidumbotulinum je schopná se za optimálních podmínek (vhodná teplota, výživné prostředí a prostředí nevyžadující kyslík, či nízké okyselení) množit v široké škále potravin, avšak nemusíme se obávat, otrava tímto neurotoxinem je u nás vzácná.

Co je to botulotoxin

Botulotoxin je významný neurotoxin produkovaný bakteriemi z rodu Clostridium, které se vyskytují ve dvou formách:

  • Neaktivní forma - spora = mimořádně odolná forma bakterie, která vzniká v nutričně nepříznivých podmínkách, ve kterých mohou přežít mnoho let. Bakterie jsou velmi odolné vůči vnějším vlivům, dezinfekce, chemikáliím, vyschnutí i teplu, snesou několikahodinový var a za vhodných podmínek jsou schopny měnit se na plně virulentní vegetativní formu.
  • Aktivní - vegetativní forma = bakterie jsou aktivní, metabolizují, jsou citlivé na teplo a dezinfekci, množí se v prostředí, které nevyžaduje kyslík.

Vegetativní formy bakterie produkují nejznámější biologický jed botulotoxin, který je termolabilní a jeho zahříváním na teplotu 80 ° po dobu 10 minut dochází k jeho úplné nečinnosti.

Botulotoxin je  toxická přirozeně se vyskytujících látka, a proto lékař, který ho aplikuje, musí dobře rozumět anatomickým poměrům ošetřovaných oblastí a mechanismu účinku.

Obr. 2 Botulotoxín (2)
Obr. 2 Botulotoxín (2)

Botulismus

Botulismus je život ohrožující nakažlivé onemocnění, jehož název je odvozen od latinského slova (klobása). Infikovat se můžeme zkonzumovaného špatně připravených a konzervovaných potravin, které byly kontaminovány již při přípravě, a které obsahují botulotoxin, produkovaný vegetativními formami bakterie Clostidumbotulinum.

Botox a současnost

Botulotoxin se však v průběhu let úspěšně etabloval jako terapeutikum. Původně se používal k léčbě strabismu (šilhavost), dnes je všeobecně akceptovanou léčbou celého spektra poruch a má více než 100 potenciálních lékařských aplikací. Trochu volně použitý výraz "zázračná droga", nemůže být lépe zvolen na popsání jeho potenciálu. Prostřednictvím dalších studií je pravděpodobné, že se počet onemocnění léčených botulotoxinem bude stále zvyšovat (12).

Aplikace botulotoxiu a délka jeho působení

Botox navozuje dočasné vyřazení funkce svalů a jeho účinek spočívá v jejich časové blokádě. Následně dochází k poklesu svalové aktivity a utlumení kontrakce svalů, která je však závislá na dávce podaného přípravku.

V současné době jsou registrovány přípravky botulotoxinu A - Dysport, Botox, sérotyp B a Xeomin. Příprava každého z nich je specifická a ředí se s fyziologickým roztokem podle přesného dávkování, které je jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu výkonu a jehož přesnost a důkladnost umíme zaručit. Rozředěný roztok by měl být použit do 8 hodin, jinak ztratí účinek.

Botox se přednostně aplikuje injekčně (na jeho podání jsou výhodné inzulínové injekční stříkačky) a na práci s ním jsou potřebné bohaté zkušenosti a kvalitní terapeutická rozvaha, které jsou základem naší práce.

Před injekcí se kůže vyčistí antiseptickým roztokem a může se použít přípravek na znecitlivění kůže. Při aplikaci musíme také počítat s pronikáním toxinu do 1 až 3 cm od místa vpichu. Efekt nastoupí přibližně za 1 až 3 dny a jeho působení trvá povětšinou 3 až 6 měsíců, ne zcela výjimečně až jeden rok.

Faktory ovlivňující účinek botoxu

Náš imunitní systém bojuje, čímž představuje překážku pro úspěšnost výkonu a účinek botulotoxinu může být menší nebo žádný.

Může být také ovlivněn faktory jako:

  • velikost dávky - je důležité, aby lékař dodržoval předepsanou dávku, protože to, že aplikuje vyšší koncentraci botulotoxinu, neznamená, že terapeutický účinek bude trvat déle ale může spíše dojít ke vzniku lokálních komplikací způsobených blokádou sousedících svalů.
  • Objem dávky - botulotoxin by měl aplikovat v co nejmenším objemu. Při větších objemech je pronikání a rozptýlení výraznější. Může mít za následek tvorbu krátkodobých modřin.
  • Ostatní faktory - faktor, který může ovlivnit účinek je také krvácení v místě vpichu.

V rukou našeho zkušeného lékaře Vám však nehrozí rizika, protože jako zkušený profesionál přizpůsobí množství botoxu přesně na míru pro Vás a naše zařízení používá pouze certifikovaný a originální botulotoxin.

Využití botulotoxinu v medicíně a estetické medicíně

Botulotoxin, na rozdíl od několika jiných rostlinných a živočišných toxinů, se dnes úspěšně používá ve stále rostoucím seznamu neurologických poruch. Dlouhý čas, věnovaný studiím působení botulotoxinu za určitých podmínek potvrdily jeho bezpečnost a účinnost.

Botulotoxin se pro jeho jedinečné charakteristiky stal všestrannou možností léčby. Evidujeme množství pacientů, kteří jsou léčeni botulotoxinem. Po jeho správné aplikaci má výrazný vliv na kvalitu a hodnotu života, proto bychom mohli jeho aplikaci rozdělit na dvě části:

  • pro lékařské účely,
  • pro estetické účely.

Využití botoxu pro medicínské účely

Medicína ukrývá mnohé použití botulotoxinu. Jeho mechanismus působení při neuromuskulární blokádě je již dnes dobře známý.

Botulotoxin A je využíván na celém světě ve všech centrech zabývajících se léčbou motorických poruch. Využívá se při těžkých stavech po úrazech mozku, cévní příhodě, při spastických křečích, při zkrácených šlachách, ale pomáhá i dětičkám s dětskou mozkovou obrnou. Dokáže výrazně snížit četnost inkontinence (neschopnost udržení) moči.

Méně známý je mechanismus botulotoxinu ke zmírnění chronické migrény a příznivé působení při nadměrném pocení (12).

Migréna

Migréna jsou záchvatovité bolesti hlavy, častěji jednostranné, pulsující, velké intenzity, které trvají několik hodin až dní a často bývají doprovázeny zvracením, nechutenstvím, zarudnutím obličeje, otokem víček, slzením a také silnou přecitlivělostí na světlo a hluk. Záchvaty vyvolávají podrážděnost, změny nálad, bolesti břicha a průjmů.

Při migrenózních stavech se aplikace botulotoxinu tenkou jehlou soustředí do vlasové části hlavy, do hlavy v oblasti uší, záhlaví a na temeni přibližně 10 až 30 vpichy. Na rozdíl od obličeje je zde možné, aby lékař použil vyšší dávku léku (10) (11).

Nadměrné pocení

Ne každý z nás má to štěstí, že jeho potní žlázy pracují normálně. Invazivní pocení, především v podpaží, ale i na dlaních, či chodidlech představuje velkou psychickou zátěž a to nemluvě o tom, pokud jsme fyzicky aktivnější. Použití botulotoxinu je sice dražší alternativou než antiperspiranty, nicméně je účinnější, dokáže problém zredukovat až o 70 - 80%. Neurotoxin se aplikuje injekčně (tenkou jehlou), přibližně 30 vpichy do oblasti podpaží a jeho efekt nastupuje přibližně od 48 až do 72 hodin a vydrží 9-12  měsíců. Při aplikaci do oblasti dlaní a chodidel je tvorba potu omezena na 20 až 30%.

Komplikace:

  • v oblasti vpichu může vzniknout hematom,
  • nepříjemná může být slabost malých svalů ruky ztěžující jemné pohyby,
  • v případě protilátek proti botulotoxinu se účinek snižuje a je třeba změnit jiný toxin, prip. jinou metodu.

Kontraindikace:

  • těhotenství a kojení,
  • autoimunitní onemocnění.

Péče po zákroku:

  • Po dobu 4 hodin je nutné, abychom dodrželi vzpřímenou polohu,  nedoporučuje se zbytečně nepředklánět, nedotýkat se míst, které byly ošetřeny.
  • Po dobu 2 dnů bychom neměli cvičit, navštěvovat sauny a nepožívat alkoholické nápoje. Při mytí dbát na jemnost doteků v místech aplikace botulotoxinu (1) (3).

Využití botulotoxinu pro estetickou medicínu

My lidé a nejen ženy toužíme být krásní a ne vždy jsme se svým vzhledem spokojeni. Je úžasné, že botulotoxin se dá využít i pro účely omlazení = zredukování mimických vrásek, nadzvednutí koutků rtů, snížení viditelnosti ochabnutí kůže obličeje a krku, kruhů pod očima, či nadměrné pocení. Jeho aplikace nám častokrát dodá chybějící sebevědomí a radost do života.

S aplikací botulotoxinu se však váže i mnoho předsudků. Touha líbit se je přirozená a pokud máme pocit, že nám to nebylo dopřáno přírodou, či působením věku, můžeme si k tomu dopomoci medicínou.

Vrásky

Vrásky jsou přirozenou součástí stárnutí, ale mnohdy jsou ovlivněny i jinými faktory než přirozeným stárnutím. Nadměrné kouření, požívání alkoholických nápojů a stres jsou faktory, které ovlivňují náš vzhled.

Vrásky můžeme rozdělit do 4 typů:

  • Jemné linky - vznikají ztrátou pružnosti pokožky v důsledku snížené produkce kolagenu (tvoří 20 až 30% všech proteinů v těle savců a je složkou mezibuněčné hmoty v podobě kolagenových vláken a je základní stavební hmotou podpůrných tkání).
  • Elastické záhyby - nejčastěji vznikají na obličeji, nad horním rtem a na spodní části krku a časem se mohou stát trvalými. Vznikají většinou vlivem slunečního záření a kouření.
  • Dynamické mimické vrásky - vrásky, které jsou způsobeny pohyby svalů. Zpočátku je můžeme zpozorovat při zamračení nebo usmívání se, postupně se však stávají viditelnými i když je svalstvo v klidu.
  • Vrásky způsobené přirozeným stárnutím - věkem naše pokožka ztrácí pružnost a pevnost, postupně se ztenčuje a začíná ochabovat a už se nedokáže chránit před vnějším poškozením (4).

Vrásky okolo úst

Vrásky kolem úst a brady se s přibývajícím věkem stávají viditelnější. Je to i genetická záležitost a pokud naše matka nebo babička měli vrásky výraznější a hlouběji, budeme je mít pravděpodobně i my. Kromě genetiky však tvorbu vrásek ovlivňuje i naše životospráva, kolísání hmotnosti, pobyt na slunci a kouření.

Vrásky na čele

Vrásky na čele jsou jedny z nejčastějších. Nejlepší metodou jak jim zabránit, je nemračit se. Ale to nejde jen tak. Před jejich vznikem se neschováte a k jejich tvorbě nám dopomáhá nejen mračení se, ale také stres, sluneční paprsky, nedostatečná ochrana před sluncem či málo hydratovaná pleť a slabý příjem tekutin. Použitím krémů na vrásky se sice pleť nevyhladí, ale pomůžeme jí, aby se vrásky neprohlubovaly a netvořily se nové.

Vrásky okolo očí

Pokožka kolem očí je mnohem jemnější než ostatní pokožka obličeje, proto ne všechny krémy jsou pro ni vhodné a je nutná speciální péče. Pokožka na vnější vlivy a kosmetiku reaguje úplně jinak, mnohem citlivější. Přípravky na okolí očí bychom měli používat výlučně s obsahem vitaminu E, který je silný antioxidant a napomáhá k jejímu hydratovaných. Podobné účinky má také kokosový olej. Prohlubování vrásek můžeme zamezit eliminací kouření, nadměrného pití alkoholu, či slunečního záření, také dodržováním pitného režimu, plnohodnotného spánku a důležitá je strava s obsahem omega 3 mastných kyselin.

Vyhlazení mimických vrásek botulotoxinem

Mimické svaly, jinak řečeno i svaly obličejové jsou části svalů hlavy, které svým pohybem umožňují fyzicky vyjádřit výraz tváře a emoci (7).

Obr. 3 Mimické svaly (8)
Obr. 3 Mimické svaly (8)

Nejpopulárnějším a nejznámějším použitím botulotoxinu je kosmetické vylepšení obličeje. Stalo se módním kosmetickým trendem pro obě pohlaví.

Na léčbu botulotoxinem velmi dobře reagují dynamické, nepřipevněné mimické vrásky, proto je aplikace vhodnější u mladších pacientů, nejlépe ve věku kolem 30 - 40 let. I když označení výrobce doporučuje botulotoxin pouze na ošetření glabelárních linií (vráska hněvu) u dospělých mladších 65 let, botulotoxin se běžně používá i pro jiné kosmetické účely a to i u pacientů starších 65 let.

Bezpečnost a účinnost založená na důkazech a údajích o použití botulotoxinu u starších pacientů by měly předcházet důkladné posouzení poměru rizika a přínosu (15).

Obr. 4 Použití botulotoxinu pro kosmetické vylepšení obličeje (17)
Obr. 4 Použití botulotoxinu pro kosmetické vylepšení obličeje (17)
Obr. 5 Schéma aplikace injekcí Botulotoxinu A
Obr. 5 Schéma aplikace injekcí Botulotoxinu A

Kosmetická forma botulotoxinu je populární injekční forma, která dočasně redukuje nebo eliminuje jemné linky a vrásky na tváři. Nejčastěji ošetřenými oblastmi na vyhlazení vrásek jsou (glabelární linie) vrásky hněvu, záhyby čela, okolí očí. Ošetřují se však i další oblasti, například silné rýhy na krku či nadzvednutím koutků úst nebo obočí (13).

Botulotoxin se aplikuje jemnými vpichy pod kůži do mimických svalů, které dočasně zablokuje. Účelem je svalstvo znehybnit a docílit, aby se vrásky neprohlubovaly.

Ošetření je bezbolestné a trvá několik minut a účinky lze zpozorovat již za 2 až 5 dní, výsledný efekt se však dostaví přibližně až po 14 dnech.
Působení botulotoxinu trvá 3 až 6 měsíců, pak se svalová hmota postupně obnovuje a zákrok je třeba opakovat. Při opakované aplikaci se efekt prodlužuje.

Bezpečnost aplikace botulotoxinu

Botulotoxin se vyznačuje prvotřídní bezpečností. Patří mezi málo léků, které mají tak nízké riziko vedlejších účinků. Navzdory některým pověrám a negativním zprávám, které kolují mezi dostatečně neinformované lidmi je botulotoxin při aplikaci stamiliony ročně zatížen jen minimem nežádoucích účinků. I když se nějaké vyskytnou, jsou způsobeny neodbornou nebo nesprávnou aplikací. Proto je při plánování zákroku důležitý výběr kvalitního pracoviště, které botulotoxin podává. Tím je i naše pracoviště, protože na základě dlouholetých zkušeností umíme bezpečně a důsledně aplikovat potřebné množství dávky do inkriminované části (16).

Nejčastějšími nežádoucími účinky souvisejí s injekční technikou a zahrnují pouze lokální zarudnutí, modřiny, otoky a mírnou bolest.

Pro úplnost však uvádíme i ostatní komplikace:

  • v oblasti vpichu může vzniknout hematom, pokožka mírně otéct.
  • V případě protilátek proti botulotoxinu se účinek snižuje a je třeba změnit jiný toxin, příp. jinou metodu.

Kontraindikace:

  • těhotenství a kojení,
  • autoimunitní onemocnění.

Péče po zákroku:

  • Po dobu 4 hodin je nutné, abychom dodrželi vzpřímenou polohu,  nelehat si a zbytečně se nepředklánět, nedotýkat se míst, které byly ošetřeny.
  • Po dobu 2 dnů bychom neměli cvičit, navštěvovat sauny a nepožívat alkoholické nápoje. Při mytí dbát na jemnost doteků v místech aplikace botulotoxinu (1) (3).

Aby byla zaručena vysoká bezpečnost a účinnost botulotoxinu, je bezpodmínečně nutné, aby tento lék podával pouze lékař se zkušenostmi a s odborným certifikátem (16).

Botulotoxin však není výplňový materiál, působí jen jako prevence vrásek. Na jejich vyplnění se využívá kyselina hyaluronová.

Kyselina Hyaluronová

Kyselinu hyaluronovou produkuje tělo přirozeně, nachází se v celém organismu a jejím úkolem je navazovat vodu a vytvářet gelovitou strukturu. Tělo člověka obsahuje přibližně 15 g kyseliny, nejvyšší koncentrace jsou však obsaženy v tekutinách v očích a v kloubech. Díky svým vlastnostem jsou výplňové materiály s kyselinou hyaluronovou postupně rozpustné a nevznikají alergické reakce.

Kyselinu hyaluronovou je v našem těle možné aplikovat skoro kdekoli a má široké spektrum využití. Efekt tohoto zákroku je okamžitý a nevyžaduje žádnou dobu na zotavení. Při použití anestetických přípravků je zákrok bezbolestný, záleží však na tom, kolik sneseme. V případě vrásek se kyselina hyaluronová zvykne používat součinně s botulotoxinem a tím se zdůrazní efekt vyhlazení.

Jde o způsob vyhlazení vrásek a redukce rýh, tvarování a zpevňování kontur obličeje a rtů. Kombinace aplikace botulotoxinu a kyseliny hyaluronové například do rtů je velmi účinná, protože ret je třeba nejdříve nechat Botoxem "uspat", aby se kyselina nevstřebala během pár měsíců.

Kyselina hyaluronová může pomoci při vzhledu napnutí pokožky, protože ji vyplňuje vlhkostí, čímž pleť celkově napíná. Pomáhá tak zpevnit kontury obličeje a vyvolat mladší vzhled. Je to něco, co může sdílet dcera s matkou i s babičkou.

Výplně kyselinou hyaluronovou se používají na:

  • korekci vrásek v okolí úst, na kořeni nosu,
  • spodní a horní víčko oka,
  • výplň kruhů pod očima,
  • výplň rtů,
  • výplň propadlého dekoltu,
  • výplň jizev,
  • výplň a modelace lícních kostí.

Komplikace při aplikaci kyseliny hyaluronové:

  • v oblasti vpichu může vzniknout hematom, či otok.
  • Kontraindikace:
  • těhotenství a kojení,
  • zánětlivá onemocnění kůže (akné nebo herpes),
  • přecitlivělost na kyselinu hyaluronovou,
  • tendence ke vzniku nadměrné jizvy,
  • autoimunitní onemocnění.

Péče před zákrokem kyseliny hyaluronové:

  • omezit užívání léků proti horečce a srážení krve a také vitamínem C a E,
  • nepít kávu a alkohol,
  • 24 hodin před aplikací nesportovat.

Péče po zákroku:

  • po zákroku se vyvarovat grimas,
  • po dobu 12 hodin nepoužívat make up,
  • po dobu 14 dní bychom neměli cvičit, navštěvovat sauny, lázně, solária, zubní ošetření. Při mytí dbát na jemnost doteků v místech aplikace botulotoxinu (1) (3) (6).

Další metody pro pevnější a jasnější pleť

Obličejová jóga

Dopomoci k tomu, aby naše pokožka tak rychle nestárne a zachovala si svou elasticitu nám umí i obličejová jóga. Je to veselé a účinné procvičování obličejových svalů s efektem přirozeného omlazení obličeje.

Cvičení obličejové jógy je výbornou součástí péče o pleť, protože svaly cvičením nutíme, aby byly pružnější a držely svůj tvar. Svalstvo obličeje je po čase cvičení pevnější, pružnější a pleť začne mít mladistvější vzhled (9).

Laserové ošetření pleti

Laserové ošetření pleti má v estetické medicíně a dermatologii velmi mnoho využití. Nejčastěji mezi ně patří léčba akné, odstranění pigmentových skvrn, jizev, strií, metličkových žil ale také omlazení a léčby kůže a pokožky.

Laserové zákroky se provádějí v lokální anestezii. Ošetření jsou sice časově náročné, avšak jejich pozitivní účinky jsou patrné hned po prvním ošetření a doba rekonvalescence je poměrně krátká.

Péče po zákroku:

  • po zákroku je nutné pokožku chránit před slunečním zářením.

Plazmaterapie

Plazmaterapie je ošetření, které na výživu pokožky použije to nejlepší, co naše tělo poskytuje, a to vlastní krevní plazmu.
Krevní plazma obsahuje vše potřebné k bujení našeho podkoží = růstové faktory, kmenové buňky, krevní destičky, bílé krvinky, které pokožku regenerují a tím startují procesy omlazování přirozenou cestou. Plazmaterapie se aplikuje jemnými vpichy do požadovaných partií a výsledkem je zářivější, výživnější a hlavně zdravější pokožka.

Plazmu lze uplatnit do jakékoliv části našeho těla ale v dermatologii se využívá především v částech obličeje, krku, dekoltu a hřebenů rukou.

Před zákrokem plazmaterapie:

  • lékař odebere malé množství krve, která se s mísí se speciální gelovou látkou,
  • zkumavka se směsí krve se vloží do speciálního přístroje, kde se za vysoké frekvence oddělí a odstředí plazma od krve,
  • plazma se v lokální anestezii (přibližně 30 až 60 minut před zákrokem se aplikuje krém na znecitlivění pokožky) vpichuje do inkriminovaných míst.

Využití a výhody plazmaterapie:

  • omlazení pokožky,
  • regenerace kožních buněk,
  • prevence a zmírnění stárnutí,
  • eliminace vrásek,
  • zpevnění povadlé pokožky,
  • urychluje hojení,
  • žádná alergická reakce.

Komplikace plazmaterapie:

  • v oblasti vpichu může vzniknout hematom, či otok,
  • místa vpichu jsou několik dní viditelné.
Zobrazit více informací

Dotaz/nezávazná objednávka

Mám zájem o...
Termín pro objednání
Preferovaná denní doba
Preferovaný den v týdnu
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Názory našich klientů

Oddělení estetické medicíny

specialistka v oboru estetické medicíny

Estetická medicína je dynamicky se rozvíjející lékařský obor, který dokáže řešit celé spektrum záležitostí. Mnoho lidí si pod tímto pojmem představí nulovou mimiku a kačeří rty, což je ale nesmírná škoda, jelikož v estetické medicíně se často řeší i obličejové asymetrie po obrně či nehodě a s pomocí speciálních procedur se dají vyřešit některé neurologické problémy či migrény. Vše záleží jen na tom, do čích rukou se svěříte.

U nás v Genesys Medical Vám nabídneme jen tu nejlepší péči, nejkvalitnější materiály a nejmodernější techniky, kvůli kterým naši lékaři jezdí za kongresy po celém světě a hledají jen to nejlepší. Naše paní doktorka vždy každý problém řeší komplexně, s maximální profesionalitou a hlavně s láskou jak k pacientovi, tak k medicíně samotné.